Lapsen hyvinvointiin lopulta heikentävästi vaikuttava tapa voi olla esimerkiksi makean tarjoaminen pahan mielen helpottamiseksi tai silloin, kun sinulla ei ole ollut lapselle riittävästi aikaa. Toimintatavat voivat olla sellaisia, joihin olet tottunut omassa lapsuudessasi.
Omia toimintatapoja olisi hyvä silloin tällöin tarkastella. Lasta on tärkeä keskittyä kohtelemaan hänen tarpeistaan lähtien sen sijaan, että toiminta värittyy omilla muistoilla, toimii hyvittelykeinona tai keinona helpottaa omaa syyllisyydentunnetta esimerkiksi riittämättömän läsnäolon vuoksi.
Tälle sivulle on kerätty esimerkkejä siitä, millaiset kokemukset omasta lapsuudesta voivat heijastua nykyisiin toimintatapoihin, sekä keinoja, miten muuttaa omaa ajattelua tai toimintamallia.

