Siirry sivun sisältöön

OPAS

Elävän munuaisluovuttajan opas

Tämä opas on tarkoitettu kaikille munuaisluovutuksesta tietoa kaipaaville: kansalaisille, ammattilaisille sekä potilaille.

1
2
3
4
5

1.1 Miksi tarvitaan eläviä munuaisluovuttajia? 

Munuaissiirtoa tarvitsevia on yhä enemmän.

Munuaisluovuttajista on pulaa. Munuaissiirrettä odottaa Suomessa noin 350 ihmistä. Keskimääräinen munuaissiirteen odotusaika on puolitoista vuotta. Pitkä odotusaika dialyysihoidossa saattaa kuormittaa elimistöä ja heikentää potilaan ja siirteen ennustetta. Elävien luovuttajien määrää lisäämällä yhä useampi saa mahdollisuuden munuaissiirtoon.

Monissa maissa merkittävä osuus munuaissiirroista tehdään eläviltä luovuttajilta. Viime vuosina elävien luovuttajien määrää on myös Suomessa pyritty lisäämään. Tällä hetkellä eläviltä luovuttajilta tehtyjen munuaissiirtojen osuus on Suomessa noin 17 % kaikista munuaissiirroista.

Edut munuaisen saajalle

Elävän munuaisluovuttajan terveyttä tutkitaan hyvin perusteellisesti. Vaikka varsinaista hyötyä luovuttajalle ei ole, toisen auttaminen on palkitsevaa. Suomessa elinluovutuksesta ei voi hyötyä taloudellisesti.

Hyödyt munuaisen saajalle:

  • Potilas saa tutkitusti terveen munuaisen.

  • Munuaissiirre käynnistyy yleensä välittömästi.

  • Tietyissä tapauksissa dialyysihoito voidaan välttää kokonaan.

  • Luovutusleikkaus tehdään aina ennalta suunniteltuna ajankohtana.

  • Elävältä luovuttajalta saatu munuaissiirre toimii keskimäärin paremmin ja pidempään kuin kuolleelta luovuttajalta saatu.

Munuaissiirtoon liittyvien odotusten tulee olla realistisia. On tärkeää huomioida, että munuaisen saajan leikkaukseen, sekä elämään elinsiirron jälkeen, liittyy myös riskejä. Elinsiirto ei myöskään korjaa kaikkia terveysongelmia.