Yleisin gynekologinen näyte on irtosolututkimus eli papa-näyte. Nykyisin kohdunkaulasyövän seulontatutkimuksena tehdään usein ensisijaisena HPV-testi. HPV-testillä tutkitaan, onko naisella kohdunkaulan syövälle ja sen esiasteille altistavaa korkean riskin papilloomavirusta. Jos HPV-testi on positiivinen, etsitään papa-näytteestä kohdun kaulaosan pahanlaatuisia solumuutoksia ja niiden esiasteita.
Seulontanäytteen avulla mahdollinen syövän esiaste voidaan löytää ja hoitaa niin varhaisessa vaiheessa, että syöpä ei pääse lainkaan kehittymään.
Papa- ja HPV-näytteen ottaa laboratoriohoitaja tai terveydenhuollon koulutuksen saanut näytteenottaja. Näytettä ei suositella otettavaksi kuukautisten aikana. Näytteet tutkitaan mikrobiologian ja patologian laboratorioissa.
Suomessa tehdään kohdunkaulansyövän seulontaa 30–65 vuotiaille naisille. Joillakin hyvinvointialueilla seulontaan kutsutaan myös 25-vuotiaat naiset.
Kohdunkaulansyövän seulontaan kutsutaan henkilökohtaisella kirjeellä viiden vuoden välein väestörekisteritietojen perusteella. Voit muuttaa sinulle ehdotettua näytteenottoaikaa, ohjeistus löytyy saamastasi kirjeestä.
Seulontatulos ilmoitetaan henkilökohtaisella kirjeellä. Jos seulonnan perusteella on aihetta jatkotutkimuksiin, saat kutsun niihin ja mahdollisesti jatkotutkimuksia seuraaviin toimenpiteisiin ja hoitoihin.
Mikäli oireita ilmenee, lääkäri arvioi tarpeen papa- ja muille tutkimuksille oireiden ja löydösten perusteella.