Siirry sivun sisältöön

Oikomishoidon toteutus eri ikäryhmissä

Oikomishoitoa voidaan tehdä niin lapsille kuin aikuisille.

Ylähampaissa oleva irrotettava oikomiskoje kuvattuna alhaalta päin.
Oikomiskoje, joka on irrotettava ja jolla voidaan levittää lapsilla ylähammaskaarta.

Lasten ja nuorten leukojen kasvua seurataan hammastarkastusten yhteydessä. Jos leukojen kasvussa huomataan poikkeamia, oikomishoidolla voidaan ohjata leukojen kasvua kasvavilla lapsilla ja nuorilla.

Lasten ja nuorten oikomishoidoissa aikuisen tuki on usein tärkeää erityisesti silloin, kun käytössä on irrotettava koje tai kumilenkkejä.

Lisätietoa hammaslääkärikäynteihin valmistautumisesta löytyy lasten hammashoidon materiaaleista.


Oikomishoito aikuisilla

Lähikuva hymyilevästä suusta, jossa ylä- ja alahampaissa on metalliset kiinteät oikomiskojeet.
Aikuisilla oikomishoidossa käytetään myös kiinteitä oikomiskojeita.

Oikomishoitoa voidaan toteuttaa myös aikuisilla. Aikuisilla hampaiden asentoa voidaan muuttaa samalla tavoin kuin kasvavilla nuorilla, mutta leukojen kasvua ei voida käyttää hyväksi, sillä kasvu on päättynyt. Jos purentavirhe johtuu siitä, että ylä- ja alaleuka ovat merkittävästi virheellisessä asemassa toisiinsa nähden, leukojen asentoa voidaan tarvittaessa muuttaa leukaleikkauksella. Leikkaus yhdistetään oikomishoitoon.

Aikuisten oikomishoidossa tavoite on sama kuin nuorempien potilaiden oikomishoidossa: toimiva purenta, hyvä suun terveys ja hampaiston esteettisyys.

Tarkistettu 24.8.2026