För vissa av oss är godsaker till exempel ett sätt att koppla av, muntra upp sig själva eller belöna sig för väl utfört arbete. Ibland fyller godsaker en energibrist och fungerar som mellanmål. För många är dock godsakerna bara tillfälliga njutningar och en källa till matglädje eller en inlärd vana.
När suget vaknar och man njuter av godsakerna är det bra att fråga sig själv: varför frestas jag av godsaker? Vilka tankar eller känslor är förknippade med mitt godsaksnjutande? Känner du till exempel att du kan njuta av godsakerna med gott samvete eller framkallar njutningen möjligen känslor av skuld eller skam? Som bäst är godsaken en positiv njutning för sinnet, men å andra sidan kan de för vissa också vara matvaror som är förknippade med många knutar.
I en hållbar vikthantering behöver man inte avstå från godsaker, utan godsaker ryms också i en mångsidig kost.
Begär efter godsaker
Begär efter godsaker kan uppstå till exempel när måltidsrytmen förskjuts och kan förväxlas med känslan av hunger. Det är därför bra att öva på att äta godsaker som efterrätt efter måltiderna och under dagtid. Dessutom kan man öva på att fråga sig själv om det vid begärets ögonblick snarare handlar om kroppslig hunger eller törst. Om det inte är kroppslig hunger eller törst kan du fråga dig själv vad det egentligen är för behov som ligger bakom begäret.
Förberedelse minskar begär. Begär uppkommer mera sällan när man har ätit lagom mycket, sovit tillräckligt och rört sig på ett sätt som passar en själv. En regelbunden måltidsrytm och mångsidiga måltider minskar oftast behovet av godsaker eller småätande.
Öva på att möta begär
Begäret går oftast över om man har tålamod. Enligt psykologer varar begäret vanligtvis i 10–15 minuter, varefter det minskar eller försvinner. Det är känt att begäret förstärks om man ständigt ger efter för det eller inte stannar upp inför situationen.
Det är bra att öva på att möta begäret och vara medveten om det. Samtidigt känner du igen känslor och hur ditt eget sinne fungerar.
Fundera över vilka begär du har. Om du ofta känner dig frestad, vilka är de vanligtvis?
Vilka situationer eller tillfällen är de kopplade till?
Vaknar begäret efter godsaker alltid vid en viss tidpunkt på dagen, till exempel på dagen eller på kvällen? Om sug efter godsaker vanligtvis inträffar särskilt på kvällen, är det också bra att kontrollera om du äter tillräckligt på morgonen och under dagen.
Hur känner du dig vid dessa tillfällen?
Vad kan du ändra din uppmärksamhet till eller vad kan du göra när du vill minska begärets lockelse?