Polulla saa hoitoon liittyvää tietoa, ohjausta ja tukea.
Pohde Psykiatrisen avohoidon digihoitopolku
Digihoitopolulla potilas voi täyttää kyselyjä omaan terveydentilaansa liittyen ja lähettää viestejä Oulun aluetyöryhmien tai OYSin Psykiatrian ja yleissairaalapsykiatrian poliklinikan ammattilaisille. Digihoitopolulla potilas saa myös tietoa ja tukea omahoitoon sekä muistutuksia omaan hoitoonsa liittyen.
Digihoitopolku on tarkoitettu Oulun aluetyöryhmien ja Oulun yliopistollisen sairaalan psykiatrian ja yleissairaalapsykiatrian poliklinikan potilaille.
Digihoitopolulla voivat asioida potilaat, joilla on hoitosuhde Oulun aluetyöryhmiin tai Oulun yliopistollisen sairaalan Psykiatrian ja yleissairaalapsykiatrian poliklinikkaan. Digihoitopolku avataan saapuneen lähetteen perusteella ja tämän pohjalta tehtävän ensikäyntiajanvarauksen yhteydessä.
Tieto avatusta digihoitopolusta lähetetään ajanvarauskirjeessä.
Potilas saa kirjalliset ohjeet polulle rekisteröitymiseen ja kirjautumiseen Oulun aluetyöryhmistä tai OYS:n Psykiatrian ja yleissairaalapsykiatrian poliklinikalta. Ohjeet digihoitopolun käyttöön löytyvät polulta osiosta ”Miten käytän digihoitopolkuani?”.
Tarkistettu 16.9.2024