Siirry sivun sisältöön

OYS Neurologian digipolku

Digipolun tarkoituksena on sujuvoittaa asiointia, mahdollistaa aktiivinen valmistautuminen vastaanottoon ja erilaisiin tutkimuksiin ja tarjota potilaalle ohjeita hoidon eri vaiheissa.

Tämä digipolku on käytettävissä myös Omapolku® -mobiilisovelluksessa.

Tutustu sovellukseen:

Digipolulla saa tietoa omasta sairaudesta, tukea omahoitoon, voi täyttää kyselyjä, voi täyttää verenpaine- ja päänsärkypäiväkirjaa, löytää vastauksia usein kysyttyihin kysymyksiin ja lähettää viestejä neurologian poliklinikan ammattilaiselle sekä saada muistutuksia hoitoon liittyen.

Digipolku on tarkoitettu Oulun yliopistollisen sairaalan neurologian poliklinikan potilaille, joilla on

  • Parkinsonin tauti

  • MS-tauti

  • voimakasta päänsärkyä.

Digipolulla voivat asioida potilaat, joilla on hoitosuhde Oulun yliopistollisen sairaalan neurologian poliklinikalle. Polku avataan

  • päänsärkypotilaille saapuneen lähetteen perusteella

  • MS-tautia sairastavalle dgn-käynnin yhteydessä

  • Parkinsonin tautia sairastavalle dgn-käynnin yhteydessä

  • “vanhoille” yllä olevia sairauksia sairastaville potilaille käynnin tai yhteydenoton yhteydessä.

Tieto avatusta digihoitopolusta lähetetään ajanvarauskirjeessä ja tekstiviestillä.

Potilas saa kirjalliset ohjeet polulle rekisteröitymiseen ja kirjautumiseen neurologian poliklinikalta. Ohjeet digihoitopolun käyttöön löytyvät polulta osiosta Miten käytän digihoitopolkuani?