Keski-Suomen Allergia- ja Astmayhdistys

​​​​​​​Selitteet pieniin kuvakkeisiin:

Vertaistuen muodot:= vertaistukihenkilö= vertaistukiryhmät = internet keskusteluryhmä = päivystävä puhelin = Facebook-ryhmä

Onko vertaistukijat koulutettuja?= Vertaistukijat ovat koulutettuja. = Osalla on koulutus tehtävään. = Toimija ei tarjoa vertaistukikoulutusta.



Siirry sanastoon

Keski-Suomen Allergia- ja Astmayhdistys

Tulosta

Toiminta-alue: Keski-Suomen maakunta

Yhdistys tarjoaa vertaistukeaYhdistys tarjoaa vertaistukihenkilön Yhdistyksen kaikki vertaistukijat ovat koulutettuja

Toiminta

Keski-Suomen Allergia- ja Astmayhdistys on perustettu vuonna 1974, ja se toimii Keski-Suomen maakunnan alueella. Yhdistyksen päämääränä on olla vahva, näkyvä ja arvostettu vaikuttaja, joka toimii allergiaa, astmaa ja ihosairauksia sairastavien sekä heidän läheistensä eduksi.

Vertaistoimijat toimivat arjen asiantuntijoina allergiaa ja astmaa sairastaville. Jyväskylässä kokoontuu astmaa ja allergiaa sairastavan varttuneemman väen keskusteluryhmä ja atooppista ihottumaa sairastavien keskusteluryhmä Kihnutus. Äänekoskella kokoontuu astmaa sairastavien keskusteluryhmä.

Yhteystiedot

 yhdistys@keskisuomenallergia.com
www.keskisuomi.allergia.fi

 

Kyllä