Kajaanin Seudun Kuulo

 

​​​​​​​Selitteet pieniin kuvakkeisiin:

Vertaistuen muodot:= vertaistukihenkilö= vertaistukiryhmät = internet keskusteluryhmä = päivystävä puhelin = Facebook-ryhmä

Onko vertaistukijat koulutettuja?= Vertaistukijat ovat koulutettuja. = Osalla on koulutus tehtävään. = Toimija ei tarjoa vertaistukikoulutusta.



Siirry sanastoon

Kajaanin Seudun Kuulo

Tulosta

Toiminta-alue: Kajaani, Paltamo, Ristijärvi, Vuolijoki

Yhdistys tarjoaa vertaistukea Yhdistys tarjoaa vertaistukihenkilön Osalla yhdistyksen vertaistukijoista on koulutus tehtävään

Toiminta

Kajaanin Seudun Kuulo ry on perustettu 1974 Kainuun Kuulonhuoltoyhdistys ry nimisenä. Myöhemmin perustettiin Ylä-Kainuun, Sotkamon ja Kuhmon alueille omat yhdistykset, silloin Kajaani, Paltamo ja Ristijärvi jäivät yhteiseksi alueeksi ja nimi muutettiin vuonna 2001 Kajaanin Seudun Kuulo ry:ksi.

Tarjoamme vertaistukea, järjestämme retkiä ja muuta virkistystilaisuuksia. Lähipalvelussa opastamme kuulemisapuvälineiden käytössä ja suoritamme kuulokojeiden huoltoa. Kerhoilloista ja muista tapahtumista ilmoitetaan Kainuun Sanomien ja Koti Kajaanin järjestöpalstoilla. Vertaistukea on saatavilla myös läheisille.

Yhteystiedot

kajaaninseudunkuulo@tutka.net

Kajaanin seudun kuulo ry (kuuloliitto.fi)

Kyllä