Gå till sidans innehåll

Var får man hjälp med att mata barnet?

Det är inte alltid så enkelt att amma speciellt för en förstföderska. Men det finns hjälp och stöd att få för att mata barnet, först av vårdpersonalen på förlossningssjukhuset och senare på rådgivningen.

Rådgivningen

Diskutera amningen med din hälsovårdare redan under graviditeten. Efter hemgången från förlossningssjukhuset fortsätter amningsrådgivningen med din egen hälsovårdare. I några kommuner har dessutom specialutbildade hälsovårdare amningsmottagningar dit du kan boka tid via din egen hälsovårdare om du har speciella problem med amningen.

Förlossningssjukhuset

På förlossningssjukhusen har så gott som hela vårdpersonalen fått utbildning i amningshandledning och är redo att hjälpa om du behöver hjälp under graviditeten, på förlossningsavdelningen eller BB-avdelningen. Du kan ringa din egen BB-avdelning också efter hemgången.

Imetyksen tuki ry

Föreningen Imetyksen tuki ry (Amningsstöd) ger information om amning och kamratstöd i alla skeden av amningen. Föreningens utbildade frivilliga ger dig amningsstöd på nätet via appen Rinnalla eller via Imetys-chatten och på livemöten med amningsstödgrupper på olika håll i Finland. Föreningens Facebook-grupp är i första hand avsedd för diskussioner mellan föräldrar om amning.

På föreningens webbplats hittar du kontaktuppgifter och mycket information om och stöd för amningen.

Delamning

På Imetyksen tuki ry:s webbplats hittar du också mer information om flaskmatning i barnets takt och om delamning.

Uppdaterad 9.12.2024