Gå till sidans innehåll

Insulinbehandling och överskridning av tidszoner

Då det gäller resor över tidszoner kan det bli nödvändigt att ändra tidpunkterna och doserna för insulininjektionerna.

Mellan de europeiska länderna är tidsskillnaden endast några timmar, och därför behöver denna inte beaktas i någon särskild utsträckning, utan insulininjektionerna kan direkt ändras enligt den lokala tiden. På interkontinentala resor är tidsskillnaderna större. En tidsskillnad på mer än 3 timmar lönar sig att beakta i insulindoseringen.

De behövliga ändringarna beror på injektionsprogrammet samt insulinpreparaten som används. På resor som varar mindre än en vecka lönar det sig i allmänhet att injicera basinsulinet enligt tiden i hemlandet. Till exempel basinsulin som i Finland injiceras kl. 21–22 kan i New tork injiceras cirka kl. 14–15 (tidsskillnaden är 7 timmar). Tidsskillnaden påverkar inte måltidsinsulinet – det administreras alltid före måltider.

Tillsammans med den vårdansvariga läkaren eller diabetesskötaren lönar det sig att redan i god tid före resan planera tidtabellen för insulininjektionerna. En skriftlig plan kan i förväg göras för injektionstidtabellen, och i denna parallellt anteckna tiderna i både hemlandet och destinationslandet, flygtidtabellen och -längden samt de planerade tidpunkterna för insulininjektionerna, inklusive ändringarna.

Vid insulinpumpbehandling räcker det i allmänhet med att ställa in pumpens klocka vid ankomsten till landet och returnera den vid hemkomsten.

Uppdaterad 7.3.2025