Halsryggen är ryggradens rörligaste del. Den består av sju kotor (C1-C7), som stöds av muskler och andra bindvävsstrukturer. De översta kotorna i halsryggen är C1 (atlas) och C2 (axis).

De bindvävnader som stöder halsryggen kan bli lösare till följd av inflammationer som orsakas av ledgångsreumatism. Då får kotorna i övre nacken inte tillräckligt med stöd, och då kan den översta halskotan förskjutas i förhållande till den andra kotan C2 i halsryggen när huvudet böjs framåt. Den här förändringen kallas för atlantoaxiell subluxation (AAS), och den fastställs med röntgenundersökning.
AAS-symtom är värk och stelhet i nacken, huvudvärk, svaghet och domning i händerna. Atlantoaxiell subluxation kan också vara symtomfri.
Relaterat till ämnet