Gå till sidans innehåll

Information om hur man behandlar typ 1 diabetes

Efter att man har konstaterat typ 1 diabetes påbörjas substitutionsbehandling för insulinbrist med individuell dosering samt handledning för egenvård.

När man diagnostiseras med diabetes är det symtomutvecklingen och ens allmäntillstånd som avgör hur brådskande det är med behandling. Om allmäntillståndet är nedsatt, man är uttorkad eller saltbalansen är rubbad, eller om man har utvecklat syraförgiftning, påbörjas behandling på sjukhus med vätskebehandling och genom att dosera insulin intravenöst. Om allmäntillståndet är bra kan insulinbehandlingen påbörjas polikliniskt och man kan ordna möten med egenvårdshandledning med täta intervall.

En diabetesskötare lär den nyinsjuknade saker som är nödvändiga att kunna i det initiala skedet, så att man klarar av sin diabetes de första veckorna. Under det första året går man stegvis igenom kunskaper och färdigheter som behövs för egenvård vid diabetes.

Insulinbehandling vid typ 1 diabetes

Vid behandling av typ 1 diabetes behövs insulin. Insulin kan ges med insulinpennor eller via en insulinpump. Vid typ 1 diabetes ska insulin ges dygnet runt och under inga omständigheter helt avbrytas.

Flerdosbehandling med insulin

Vid flerdosbehandling ges insulin med flera injektioner varje dag. För att ersätta kroppens brist på insulin tas ett långtidsverkande basinsulin en gång per dag. Detta insulin verkar under hela dagen och natten och hjälper till att hålla blodsockret stabilt mellan måltider och under sömn genom att reglera frisättningen av socker från levern till blodomloppet.

I samband med måltider tas snabbverkande insulin. Dosen baseras på mängden kolhydrater i måltiden och det blodsockervärde som mäts före måltiden. Om blodsockret tillfälligt ligger över målvärdet kan små doser snabbverkande insulin, så kallat korrigeringsinsulin, användas. Doserna anpassas utifrån varje persons individuella insulinkänslighet.

Insulinpumpbehandling

Vid insulinpumpbehandling tillförs insulin via en liten pump som bärs på kroppen. Pumpen ger en jämn mängd insulin under hela dagen och natten (så kallat basinsulin), och extra insulindoser ges i samband med måltider (bolusdoser).

Pumpar med automatisk insulintillförsel (AID) rekommenderas ofta tidigt och kan för många vara det primära behandlingsalternativet. Dessa pumpar använder data från en glukossensor för att automatiskt justera insulintillförseln. Detta hjälper till att minska risken för lågt blodsocker och gör vardagen med diabetes enklare.

När AID‑behandling startas ingår utbildning och handledning. Pumpens inställningar justeras stegvis med stöd av diabetesvårdteamet för att säkerställa att behandlingen passar individen.

När typ 1‑diabetes nyligen har diagnostiserats kan kroppen fortfarande producera en viss mängd eget insulin. På grund av detta kan vissa personer i början av behandlingen klara sig med endast ett fåtal insulininjektioner under en begränsad tid.

Uppdaterad 7.4.2026